Dlaczego warto jesc liczi?

Idźże na cudowny spacer w mroźny poranek, oddychaj.. i przypomnij sobie jak bardzo się kochasz. Nikt za Ciebie tego nie zrobi.

Doceń pracę każdej komórki, która pracuje tylko dla Ciebie. Ujrzyj CUD twojego istnienia.

Jesteś niepowtarzalny i genialny. Nie ma drugiego takiego jak ty.

Ukochaj się… Znajdziesz milion powodów do tego 💛

lasekraz
Lasek – wdech – energia rozpływa się po komórkach

Sezon liczi właśnie się rozpoczyna, więc korzystajmy z niego. Ten mały owocek posiada ogromne ilości witamin, błonnika oraz antyoksydantów. Ma więcej witaminy C niż ta sama ilość pomarańczy czy cytryn, znaczącą ilość potasu i tyle błonnika co jabłko. Dlaczego jeszcze miałbyś jeść liczi?

UNO – flawonoidy

Są to przeciwutleniacze znajdujące się w pewnych warzywach, owocach, ziołach i przyprawach. Dobrze znane ze wspomagania w zapobieganiu chorób serca czy raka.

Liczi zawiera kwercetynę, potężny antyoksydant wykazujący właściwości przeciwzapalne, pomocny w walce z rakiem i wspierający zdrowie serduszka kempferol i wiele więcej.

DWA – Ochrona antyoksydacyjna

Antyoksydanty to naturalny sposób na zapewnienie swoim komórkom odpowiedniej ochrony przeciw wolnym rodnikom. Jeśli nie zapewnisz sobie odpowiedniej podaży antyoksydantów, będziesz narażony na stres oksydacyjny, który prowadzi do chorób serca i nowotworów.

Liczne badania potwierdziły korzyści antyoksydantów i ich rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i zmniejszonego ryzyka chorób serca, Parkinsona, Alzheimera i raka.

Antyoksydanty spowalniają również proces starzenia, który ma wpływ na zdrowie i wygląd skóry. Liczi są bogate w witaminę C, której znajdziemy więcej niż zalecana dzienna dawka już w jednym kubku tego owocu.

licziczi
Tak sobie zaraz będą zjedzone 🙂

TRES – Zdrowe serduszko

Błonnik i antyoksydanty mogą wspierać także zdrowie twojego serca. W dodatku oligonol pochodzący z liczi wykazuje działanie podwyższające poziom tlenku azotu, co wykazały badania na zwierzętach. Zwiększony poziom tlenku azotu w krwi pomaga rozszerzyć zwężone naczynia i obniżyć ciśnienie krwi.

Oligonol to mieszanina antyoksydantów pochodząca ze skórki liczi oraz innych źródeł takich jak zielona herbata. Jednak nie występuje naturalnie w liczi.

CZTERY – Regulacja krwi

Składniki odżywcze występujące w liczi, w tym magnez, miedź, żelazo, witamina C, mangan czy kwas foliowy są konieczne do prawidłowego krążenia krwi i powstawania jej składowych.

PIĘĆ – Rutyna

Liczi charakteryzuje się jednym z największych stężeń polifenoli wśród owoców. Wśród nich jest rutyna, znana z wzmacniającego naczynia krwionośne działania. Z tego powodu jest stosowana przy żylakach, hemoroidach czy siniakach.

W zasadzie brak rutyny może powodować łatwiejsze pękanie naczyń krwionośnych, tym samym łatwiejsze powstawanie siniaków.

SEIS – Działanie przeciwzapalne

FRLFE – ekstrakt z owoców liczi wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Okazuje się, że tłumi zapalenia oraz uszkodzenia tkanek spowodowane wysoką aktywnością fizyczną. Badacze twierdzą, że ten ekstrakt może mieć w przyszłości znaczenie w leczeniu chorób zapalnych.

liczi kwitnie
Tak kwitnie se

SIEDEM – Witaminka C

Jednym z najwybitniejszych składników odżywczych liczi jest właśnie witamina C. Bierze udział w licznych procesach w naszym organizmie, wliczając działanie jako kofaktor w reakcjach enzymatycznych.

Tym sposobem witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, karnityny ( która pomaga zamieniać tłuszcz na energię w naszych ciałach) oraz katecholaminy (hormony produkowane przez nadnercza).

Witamina C pomaga w gojeniu się ran, regeneracji i utrzymywaniu zdrowych kości i zębów. Odgrywa ważną rolę we wchłanianiu żelaza.

Jest uważana za witaminę spowalniającą starzenie i będącą w stanie odwrócić nieprawidłowości związane z wiekiem (badania na myszach).

Odgrywa także rolę w kondycji mózgu. Jest konieczna do wytwarzania niektórych neuroprzekaźników, w tym serotoniny.

Zapobiega przeziębieniom, osteoporozie, związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej, astmie i więcej.

Pomocna także w zmniejszaniu poziomu cukru u cukrzyków, leczeniu poparzeń słonecznych czy leczeniu dziąseł.

OSIEM – Zdrowe mitochondria

W pulpie liczi znajduje się ogromna ilość fenoli, które w badaniach na zwierzętach działały zapobiegawczo przed wywołanym stresem uszkodzeniem wątroby, modulując dysfunkcje mitochondriów.

tezpiekne
Wydech, uwolnienie złogów i błogość

999 – Broń w walce z wirusami!

Niektóre proantocyjanidy występujące w pestkach słodkiego serduszka wykazują potężne działanie przeciwwirusowe ( np. przeciw wirusowi opryszczki).

W dodatku te proantocyjanidy są mocniejszymi antyoksydantami niż sama witamina C! Co sugeruje, że jeszcze wiele się dowiemy od egzotycznych owoców.

Poza tym liczi w wielu kulturach, jest i była wykorzystywana do leczenia otyłości, wzdęć, kaszlu, cukrzycy czy nawet przepuklin.

Nie musimy się aż tak obawiać pestycydów w naszych chińskich śliwkach z uwagi na ich odporną skórkę. (Podobnie avocado i mango)

Ja przy zakupie wybieram przede wszystkim nieobite, największe sztuki, a najlepiej jak są najbardziej różowe.

Smacznego więc i kochanego!

Źródełka:3,2,1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close