Co to cherimoya, z czym to sie je i jak bardzo kocha

Cherimoya (Annona cheirimola) to dziwo, które w niedawno trafiło do sieci Biedron. Przypuszczam, że nie często będzie u nas gościć, więc o ile się na nią napotkamy to bierzmy i jedzmy.

Cherimoya rośnie głównie w południowym Ekwadorze i północnym Peru. W innych państwach funkcjonuje pod nazwami “cherimolia”, “cherimoja”, “soursop”, “pap” lub “tzumuxin”.

Niepozorna (i niejadalna) zielona skórka skrywa biały, soczysty i bardzo słodki miąższ.  To blend smaku ananasa i banana, ale dodać muszę, że dla mnie czerka skrywa jeszcze nutę mango, a nawet ktoś stwierdził, że to smak jogurtu owocowego.

W miąższu (który przypomina gruszkę) czają się czarne i na tyle duże pestki, że dość wygodnie się je usuwa (Mogą być jednak irytujące, ale to zależy od Ciebie co zrobisz ze swoimi emocjami. U mnie smak przewyższa “wadę”, którą jest duża ilość pestek, a dodatkowo mam pewność, że nie pomajstrowali jeszcze przy jej DNA). Możemy ją przekroić na pół, wydłubać pestki i cieszyć się wybornym smakiem miąższyku. Możemy go pałaszować bezpośrednio łyżeczką, zrobić sałateczkę/szejka z innymi owocami, bądź zblendować na mus i zjeść z puddingiem z tapioki, w miejsce musu z mango lub solo. Myślę, że gdybyśmy mieli do niej dostęp latem, to świetnie nadałaby się na sorbet.

Jedna sztuka kosztuje około 3 złotych, a objętościowo to +- 3 figi (przynajmniej te, które do nas docierają, bo lokalnie występują znacznie większe). Przy czym moim zdaniem czeriMOJA rozkłada smakiem figi na łopatki i dużo bardziej warto na nią polować.

IMAG2223

Właściwości zdrowotne

Cherimoya jest bogata w błonnik, żelazo, niacynę oraz zawiera potężne cytotoksyny, które zwalczają z komórki rakowe, malarię i pasożyty. Są pełne witaminy C, naturalnego antyoksydantu, który wspomaga organizm w walce z infekcjami oraz zawierają znaczne ilości witamin z grupy B, szczególnie B6.

Cherimoya to dobre źródło potasu, który pomaga kontrolować tętno i ciśnienie krwi. Co więcej, charakteryzuje się wyższą zawartością minerałów niż większość owoców takich jak jabłko, bowiem zawiera miedź, magnez, żelazo i mangan.

Zawiera około 75 kalorii na 100 gramów owocu.

W Meksyku wysuszone i zmielone pestki miesza się z wodą lub mlekiem i taki napój służy wywoływaniu wymiotów. Podobno posypanie zmielonymi pestkami skóry głowy wygania wszy tak skutecznie jak konwekcjonalne środki.

W medycynie meksykańskiej używana jest ze względu na swoje właściwości uśmierzające lęk, niepokój, a nawet drgawki.

Pewne badanie na myszach sugeruje, że ekstrakty z czerimojki mają właściwości antydepresyjne.

czerimoja

Zapylanie cherimoya jest niezłym wyzwaniem dla bzyków, gdyż kwiaty męskie i żeńskie kwitną w różnym czasie i tylko kilka gatunków owadów się tym zajmuje. W związku z tym, w Chile postawiono na ręczne zapylanie. Pyłek z częściowo otwartych kielichów jest zbierany popołudniu i trzymany przez noc w papierowych torbach. Następnego ranka pyłek umieszcza się za pomocą wilgotnego papieru we fiolkach i przenosi na znamię za pomocą pędzelka. Owoce pochodzące z ręcznego zapylania są z reguły znacznie większe.

Podczas kupowania zwracam uwagę na to, żeby czerimoja nie była zbyt czarna ani odbita. Lepiej kupić zieloną i twardą, która po jednym lub dwóch dniach zrobi się delikatnie miękka – wtedy jest gotowa do zjedzenia.

Radujmy się więc i weselmy razem z pyszną czerimojką w gębie!

Ode mnie dostaje 100/10, a wy jak oceniacie?

Źródła: 12

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close