Bejsik bycia less waste #plastik

W zeszłym tygodniu serce moje zadrżało. To nie były drgawki z zachwytu, że przed nami dzień Ziemi. To było przerażenie związane z tym:

screenshot_20180420-112804.png

I wybiło mnie ze snu. Nie należę do typu osób, które widząc, że prawda jest inna niż nam wtłaczano dotychczas, nic z tym nie robi. Nie macham ręką na coś z czym się nie zgadzam i Ty też nie machaj. Bierność to na najgorsza postawa jaką możemy przyjąć. Wiem, że zmiany zaczynamy od siebie, dlatego ten rok będzie dla mnie przewrotem plastikowym.

O to się szybko obudziłaś, nie no, ukłony Doma!

Tak. Wali się do nas drzwiami i oknami o zanieczyszczonych plażach, o tym, że całe stworzenie morskie jest w potrzasku, że produkujemy za dużo wszystkiego, że nasza przyroda ginie, że nie idziemy w dobrym kierunku, ale czasami do większych zmian potrzebujemy jednego, konkretnego wstrząsu. I nie żebym ja specjalnie dużo plastikowych śmieci produkowała, bo każdy kto przechodzi na weganizm automatycznie znacznie to ogranicza, ale widzę, że mogę jeszcze znacznie więcej zrobić.

zolw_zjada_plastik

Żółwie zajadają foliówki myląc je z meduzami, może też spróbujesz?

Jak ktoś nie słyszał o zero waste..

Zero waste, czyli w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to ruch, którego zwolennicy starają się generować jak najmniej odpadów. Skupiają się oni na tym, żeby wprowadzać w życie zasadę pięciu eRek:

  1. Refuse (odmawiaj)
  2. Reduce (ograniczaj)
  3. Reuse (używaj ponownie)
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj)
  5. Rot (kompostuj)

Temat to rzeka, którą mam zamiar płynąć bardziej niż dotychczas. Zacznijmy od plastiku.. (Nie od tej odmiany materiału wybuchowego.:))

IMAG3753.jpg

Pysolinka się uśmiecha przy każdej Twojej rezygnacji ze słomki

Plastik, czyli.. apokalipsa dla Twojego ciała i całej przyrody

Tworzywa sztuczne to materiały, które zostały wytworzone przez człowieka z niewystępujących naturalnie polimerów syntetycznych albo polimerów naturalnych (zmodyfikowanych przy użyciu odpowiednich dodatków).

Nikt nie wymyślił plastiku na złość. Jest on bardzo funkcjonalny, dlatego tak jesteśmy od niego uzależnieni. Nasze społeczeństwo jest na nim zbudowane. Wierzę jednak, że niedługo uda nam się go zastąpić czymś nieszkodliwym, jak choćby obecne już w Stanach, dające się kompostować kubki Ego. Oby tylko do tego czasu nie został nam 1% aktualnej bioróżnorodności. Moim zdaniem to najgorszy element plastikowej układanki. Im gorzej z naszą bioróżnorodnością, tym gorzej z nami, a plastik to jeden z głównych czynników powodujących utratę różnorodności pomiędzy gatunkami.

Więc dlaczego Ty Kowalski miałbyś się przejąć losem jakiegoś rekina, albo ptaka z dżungli amazońskiej skoro tyś nie miłośnik natury?

IMAG3889.jpg

Cóż, skoro nie fascynuje Cię różnorodność sama w sobie, masz gdzieś rafy koralowe, a śpiewający słowik nie sprawia, że Twoje serce chce się wyrwać z piersi, to może zainteresuje Cię to, że:

  • zmniejszająca się bioróżnorodność może zmniejszyć rozmiar i różnorodność twojej zawartości talerza?
  • szklanki też?
  • będziemy w przyszłości wydzierać sobie powietrze z nozdrzy, gdyż jego jakość drastycznie spadnie?
  • -i teraz wisienka- jeśli pójdziemy dalej tą ścieżką, może zabraknąć dla Kowalskiego i żony jego, leku na chorobę, której im się nie chciało zapobiegać? Ożesz!

Taak, większość leków istnieje dzięki bioróżnorodności.

Jeśli chodzi o wpływ na Twe zacne corporis, to powinieneś mieć na uwadze to, że wraz ze spożywaniem czegokolwiek (choć z płynów intensywniej) skazujesz swoje organy na walkę z BPA. BPA, czyli bisfenol A, główny obiekt badań pod kątem szkodliwości pochodzenia plastikowego. Jest to organiczny zwiazek chemiczny z grupy fenoli, który od lat wykorzystywany jest w procesie chemicznym utwardzania plastiku. Jego obecność w konkretnym opakowaniu zaznacza się poprzez umieszczenie symbolu „PC 7” lub samej cyfry 7 umieszczonej wewnątrz trójkąta. Jak ze wszystkim, co po czasie okazuje się niezbyt fortunne dla nas, ostatnie badania dowodzą, że BPA zaburza gospodarkę hormonalną, a także działanie układu nerwowego. Na baczności powinny się mieć szczególnie osoby z podwyższonym ryzykiem raka prostaty lub piersi, gdyż wyniki badań (Fernandez, Russo, 2009 oraz Prins, Tang, Belmonte, Ho, 2008) wyraźnie korelują wysokie zanieczyszczenie ciała BPA z przyspieszonym i zwiększonym występowaniem tych rodzajów raka.

To pokrótce. Bardzo. Wrócę do tematu i go rozbuduję niedługo, bo parzy. w stopy. mnie.

plast1

Od czego Domcia zacząć jak mnie trochę przekonałaś i może bym coś nawet zmienił, bo żona mnie szturcha?

1. Obserwuj się

Przyjrzyj się ile plastiku Cię otacza, zaopatrz się w taką świadomość. Zacznij zbierać swoje plastikowe odpady w jednym miejscu i analizować je. Wtedy można zacząć powoli coś eliminować. Podczas zakupów patrz krytycznie, czy na pewno potrzebujesz danej rzeczy. Będziemy dążyć do maksymalnego zmniejszenia konsumpcjonizmu.

Update moich obserwacji po około miesiącu:

Najbardziej bolesne w moich odpadkach były dla mnie opakowania od szamponów oraz zużyte pisaki. O ile dla pisaków jeszcze nie znalazłam alternatywy, to szampony można kupować w kostce o czym napiszę osobny post.

2. Używaj plastiku, który nabyłeś tak długo, jak to możliwe

Np. kupisz owocki we foliowym worku, to nie niszcz go. Możesz go później użyć do zawinięcia np. kanapki. Pudełka po kiwi/ pieczarkach nadają się do mrożenia w nich owoców. Itd. Itp. Taaak, babki i matki baaardzo mądre były i są, każdy zna koperek w pudełku po lodach.

Wykorzystuj swoją kreatywność do nadawania plastikowym pudełeczkom drugiego życia.

3. Zwróć uwagę w czym kupujesz produkty

W supermarketach zamiast foliówek, używaj papierowe torebki od pieczywa aby zapakować owoce. Na jednego statystycznego Polaka przypada około 300 foliówek rocznie (przyznaję, że to moja pięta, ale już jest lepiej), a na takiego Niemca około 60. Czy to nie robi na Tobie wrażenia? Pomnóż to przez miliony. Zabieraj ze sobą z domu torby materiałowe. Płatki śniadaniowe, mąki etc kupuj w papierowych torebkach zamiast w takich z tworzywa sztucznego lub jeśli masz możliwość takich zakupów, to zabieraj z domu słoiki i napełniaj je w sklepach bezpośrednio.

4. Ogranicz spożycie produktów odzwierzęcych

Cooo??!! A co to ma wspólnego?

Tak słoneczko, dobrze widzisz. Przemysł hodowlany to jest puszka Pandory, z której wyłażą i osaczają całą ziemię Tworzywa sztuczne. Tworzywa bardzo szkodliwe. Nie mam danych, ale obserwuję na własnych oczach, ile plastiku jest przeżuwane, a następnie wypluwane na naszą matkę, matuchnę kochaną – Ziemię, przez hodowle zwierzęce. Miliony wiader, kilogramów folii, baniek od np. pestycydów :).

5. Nie używaj słomek!

W Stanach dziennie wyrzuca się około 500 mln słomek dziennie. W samej Polsce około 3mln. To jest kolos!! Moja wyobraźnia tego nie ogarnia. Te słomki znajdują się później w oceanach i dzięki nim giną żółwie, ryby i ptaki wodne, albo lecą z kominów, wzbogacając powietrze o dioksyny. Dioksyny to, jakby co, poważne toksyny.

To jest taki malutki kroczek, a spójrz jakiej różnicy by mógł dokonać gdybyśmy się wszyscy słomkom sprzeciwili. Nie używaj słomek, a jak już musisz, kup sobie jedną wielorazowego użytku np. metalową lub z innego nieszkodliwego tworzywa.

6. Nie kupuj wody w plastiku

Z tej okazji nie musisz kupować jakiejś dizajnerskiej butelki za dwie stówy. Znajdź zwykłą szklaną butelkę i napełniaj ją codziennie w domu. Ja mam taką od Kropli Beskidu, polecam szukać w intermarche (i dobry z niej fotograf podczas porannych przebieżek/smajl/).

plast2

Wszędzie tam gdzie możesz zastąpić plastik szkłem bądź papierem, rób to.

Tak by wyglądał bejsik bejsików. Wybierz sobie choćby jeden punkt i zostosuj. Powoli wprowadzaj zmiany, żeby się nie zrazić. Jeśli podejdziemy do tematu ze zrozumieniem, empatią i dobrymi chęciami, to naprawdę dużo zdziałamy i nie będzie to robione na siłę, co jest bardzo ważne.

Nie bój się tego jak znajomi zareagują, spróbuj tłumaczyć dlaczego dokonujesz jakichś zmian. Może ktoś się przyłączy, a może Cię wyśmieją. Jakby co, olej to. Rób wszystko zgodnie ze swoim sumieniem.

Przede wszystkim nic do przesady, zdrowy rozsądek też się czasem przyda.

Bądź świadomy, ile tworzysz plastikowego zanieczyszczenia i podejmuj malutkie kroki ku zmianom na lepsze.

KAŻDA DECYZJA SIĘ LICZY. KAŻDA.

źródła tu:

badania, ekologia, green.go,posshop.pl

IMG_20180419_101805_432.jpg

Buzi w ziemię pod twoimi stópkami,

Domcia ❤

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close