Boska tofucznica z pomidorkami, batatami i baklazanem

Tofu? Przecież to fu!

Zero smaku, zaraz będziesz miała tarczycę do wymiany i zobaczysz, zaczniesz dawać mleko!

Tofu nigdy nie było żywnością, za którą przepadałam. Przypominało mi w smaku tekturę. Jak już się pojawiało na moim talerzu, to tylko w sushi. Niedawno kupiłam więc sobie tofu, żeby zrobić ukochane rolki. Kupiłam tofu z bazylią w lidlu. Kupiłam i przepadłam. Kamień w H2O. Bardzo mi zasmakowało i teraz nawet to neutralne, bez dodatków zaczęło być pałaszowane przez mój otwór gębowy. Kupiłam więc kala namak, bo w takim wypadku, nie mogę nie spróbować tofucznicy. Która nomen omen okazała się pyszna.

Kala Namak to czarna sól, która charakteryzuje się wysoką zawartością siarki, która to siarka jest właśnie odpowiedzialna za charakterystyczny smak jajec. Dobrze znany odór stęchłych jaj to sprawka H2S.

Siarka jest super potrzebna naszym ustrojom do życia w zdrowiu, a większość człowiekowatych ma jej deficyty.

Siarka jest potrzebna do syntezy kolagenu (podobnie witamina C), do lśniących włosów i mocnych paznokci, jakbyś chciała. Do pięknego wyglądu skóry potrzebna od zaraz. Do regeneracji naskórka, pomocna przy trądziku, łuszczycy. Szczególnie uwagę na nią powinny zwrócić osoby cierpiące na schorzenia reumatoidalne. Świetnie przy tych chorobach sprawdzają się kąpiele siarkowe.

Samo tofu jest często głównym źródłem białka na dietach roślinnych, prezentuje bowiem pełną pulę aminokwasów egzogennych.

Soja jest też obiektem największych kontrowersji, jeśli chodzi o jej wpływ na zdrowie. Soja (jak większość strączków) jest źródłem alergenów, więc jeśli dotąd nie bywało się soi w twoim żołądku, to wprowadzaj ją powoli, to food bardzo uczulający. Tofu jak i innych pochodnych soi, nie poleca się jeść osobom z zaburzeniami pracy tarczycy.

Ja zwykłam być przeciwniczką soi przez bardzo długi czas. Teraz myślę, że nie obżerając się soją namiętnie, nie zrobimy sobie nią krzywdy (o ile nie mamy na nią alergii), a jest jednak źródłem, jak już wspomniałam, wartościowego białka, którego rolę często niesłusznie na diecie roślinnej się podważa i olewa.

Co by nam potrzeba, aby zjeść soję bez chleba, hehe! No co?

  • Jajko
  • Żarcik
  • 1 kostka tofu (180g) (super jest tofu z bazylią z lidla jednak przy tofucznicy lepsze będzie zwykłe, bez soli ze względu na to, że dodajemy sól czarną)
  • 6 pomidorków koktajlowych
  • 1 batat (100g)
  • Bakłażan
  • Zębor czosnku
  • Sól czarna, pieprz, szczypta kurkumy albo dwie
  • Szczypiorek, bazylia świeża
  • Łyżeczka oleju kokosowego

Zaczynamy od obrania i pokrojenia (w co chcesz: kostke, talarki, paseczki, kropki etc) batatów. Kroimy drobniutko czosnek. Łyżeczkę oleju wrzucamy do małego garnuszka, topimy i wrzucamy połowę czosnku, na to bataty i podsmażamy około 2 minuty, podlewając ewentualnie delikatnie wodą, aby się nie przypaliły. Po tych 2 min podlewamy większą ilością wody i trzymamy pod przykryciem do miękkości (ilosc czasu zależy od grubości twoich kawałków).

Drugą łyżeczkę oleju topimy na patelni i wrzucamy drugą część czosnku. Gdy dobrze to podgrzejemy wrzucamy pocwiartowane pomidorki z bazylią i podsmażamy około 3 minuty. Na to pokładamy pokrojone w talary bakłażany (grubość ok. 1cm), posypujemy solą zwykłą, pieprzem, (opcjonalnie curry, papryką słodką) i obsmażamy z obydwóch stron (około 3 min jedna strona, zależy jak intensywanie smażysz. Tę zawartość możemy wyłożyć z patelni lub po prostu przełożyć na jej jeden bok.

Tofu szarpiemy w rękach na fragmenty wielkości według uznania. Wrzucamy na patelnię (jeśli patelnia wyschła należy ją natłuścić małą ilością oleju) posypujemy czarną solą, pieprzem, kurkumą, przez chwilę podsmażamy, mieszając cały czas.

Następnie wszystko przekładamy na talerz i posypujemy szczypiorkiem.

*super myk: żeby tofucznica nie była za sucha, podlej ją aquafabą – wodą z puszki po fasoli lub słoika ciecierzycy.

Dodatkowo posyp sobie warzywa nasionami konopi

Smacznego kurczaczki!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close