Herbatka, naturalny pestycyd czy nawoz? Co zrobisz ze swojej pokrzywy?

Maj to miesiąc doskonały. Dostarcza nam dużo słońca, śpiewu ptaków i ogólnej energii życiowej. Dostarcza nam pierwszych świeżych owoców i przez cały miesiąc mamy dostęp do najlepszej jakości ziół. Dziś o potężnym chwaście, którego od dziecka nienawidzi się, czyli o pokrzywie.

Pokrzywa (Urtica dioica L.) spokrewniona z konopiami i chmielem, dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Ciemnozielone liście zaopatrzone są w parzące włoski. Za właściwości parzące odpowiada zgromadzony w nich kwas jabłkowy, mrówkowy i octowy.

pokrzywa

Liść pokrzywy to kopalnia substancji odżywczych i leczniczych

Liść pokrzywy zawiera flawonoidy, karotenoidy, fitosterole, duże ilości chlorofilu, witaminy, sole mineralne oraz krzemionkę.

Przeciwdziała krwawieniom, działa przeciwbiegunkowo i moczopędnie. Pokrzywa jest stosowana w leczeniu żylaków odbytu, anemii i przy awitaminozie.

Urtica obniża poziom cukru we krwi i poprawia pracę trzustki, pomocna więc przy leczeniu cukrzycy.

Zewnętrznie może być stosowana do płukania jamy ustnej oraz okładów, a parzące właściwości pokrzywy wykorzystuje się w bólach reumatycznych dla rozgrzania stawów i mięśni.

Napary z pokrzyw wzmacniają włosy i wspomagają zwalczanie łupieżu. Ze startych i zalanych wrzątkiem młodych liści przyrządza się maseczki oczyszczające skórę twarzy.

Istnieje kuracja wiosenna, oczyszczająca w której pije się przez kilka dni świeżo wyciśnięty sok z pokrzywy. Myślę, że ohyda, ale dla zdrowia ciała pewnie warto się pokusić.

Z pokrzywy można robić zupę, dodawać do rizotto czy zrobić sobie ocet pokrzywowy.

Pokrzywy do celów spożywczych najlepiej zbierać jeszcze przed kwitnieniem.

id_17330_1480686563_2500x1667

Ale czy wiesz, że pokrzywa jest także przyjacielem Twojego ogródka?

Naturalny pestycyd na mszycę:

Wystarczy zerwać liście pokrzywy i zalać na 24 godziny wodą,  następnie odlać płyn, który jest już gotowym środkiem odstraszającym szkodniki.

Spryskujemy nim rośliny, szczególnie liście od spodu, a nasze rośliny odwdzięczają się.

Liście, które zostały lub świeże zalać można tak samo wodą, lecz jeśli pozostawimy je tak zalane na dłużej (około 3 doby) to otrzymujemy uniwersalny super nawóz do nawożenia upraw (ale już nie nadaje się na mszyce i śmierdzi jakby co).

Z ciekawostek

W Średniowieczu z pokrzywowych włókien wytwarzano tkaniny, które nie tylko służyły jako odzież, ale miały chronić przed urokami. Przed nadejściem burzy palono pokrzywę, wierząc, że zapobiegnie uderzeniom pioruna.

Pokrzywa praktycznie rośnie wszędzie, ale zbierać jej na pewno nie powinniśmy przy drogach czy polach, które mogły być pryskane. Znajdźmy bezpieczne miejsce i zbierajmy pokrzywę póki maj jeszcze w kalendarzu, ponieważ właśnie teraz ma ona najwięcej nam do zaoferowania. Czerpmy z dobroci jej, że hej!

herbatka-z-pokrzywy-1

 

🙂

Źródła:   “Atlas ziół krajowych” – Arkadiusz Iwaniuk,

“Leśne rośliny zielarskie” – M. Polakowska

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close