Miedzynarodowy dzien bez foliowki, czyli o malych-wielkich krokach

Na statystycznego Polaka przypada rocznie 300 foliówek. Dla porównania – na statystycznego Niemca około 60. Pomnóżmy rzecz przez miliony osób i dni, a wtem wpadnijmy w płacz… Albo w bieg po całym domu w poszukiwaniu i ku zgromadzeniu wszystkich wielorazowych toreb na zakupy.

22 kwietnia wrzuciłam na stronkę super posta w temacie, podrzucę w komentarzu.

Sama jakoś na początku kwietnia zaczęłam świadomiej zostawiać mój plastikowy ślad. Od tamtej pory zawsze mam przy sobie jakąś siatę, żeby nie brać kolejnych niepotrzebnie. Zawsze na zakupy wybieram się z jedną torbą wypełnioną innymi. W razie potrzeby ewentualnie ratuję się papierowym woreczkiem, który się dużo łatwiej i szybciej rozkłada. I o ile standardowo zaciągałam w biedrze około 8 reklamówek tygodniowo, to od początku kwietnia zużyłam tylko dwie nowe (przy czym jedną i tak mi wmuszono). Policzmy to jeszcze raz (13 tygodni x 8) – 2 = 102. 102 Reklamówki mniej. I to tylko dotychczas, a pomnóżmy to znów przez miliony.. i uradujmy się! Bo to my jesteśmy składową tych milionów. Bez Ciebie, beze mnie tych milionów nie ma.

Jedna myśl zmienia wszystko. Jeden nowy nawyk to znacząca różnica dla świata. Moje foliówki raczej nie trafiłyby do paszczy żółwi, które wzięłyby je za maduzy i zjadły, za to mogłyby się ulotnić w postaci tlenków azotu, węgla i siarki, furanów, pyłu zawieszonego PM10, czy PM2.5 ( np. benzopiren). Mogłyby też rozkładać się dłużej niż moje zwłoki, zaburzając obieg pierwiastków.

Redukcja odpadów Przyjaciele, to już nie żarty ani zwykła moda na “zero waste”. To konieczność, dla dobra każdego z Nas i każdego stworzenia, które się jeszcze tutaj narodzi.

Dzisiaj jest idealny dzień aby zrobić rachunek sumienia i postawić pierwsze, malutkie kroki ku ograniczaniu się.

Kreujmy modę na wychodzące natki marchewek z materiałowych toreb i koszyczki pełne owoców.

Z miłością,

Zawsze

Domcia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close